Specjalne wydanie Acta Biochimica Polonica pod redakcją Prof. Ewy Łojkowskiej
W 100-tną rocznicę urodzin wielkiego uczonego Prof. Wacława Szybalskiego ukazał się numer specjalny Acta Biochimica Polonica dedykowany jego pamięci. Gościnnym edytorem tego wydania była profesor dr hab. Ewa Łojkowska, kierownik naszego laboratorium.
Patronat honorowy nad wspomnianym numerem 3/2021 Acta Biochimica Polonica pełni Komitet Biotechnologii PAN oraz Fundacja Profesora Wacława Szybalskiego.
Zachęcamy do zapoznania się z tą publikacją
Profesor Wacław Szybalski (1921 – 2020)
Urodzony we Lwowie, zmarły w Madison znakomity polski uczony, który pracę naukową prowadził przez ponad 45 lat w Uniwersytecie Stanu Wisconsin w Madison w USA. Był światowej sławy specjalistą z zakresu genetyki molekularnej oraz medycyny molekularnej. W naszej pamięci pozostanie jako wybitny naukowiec oraz mentor, wychowawca i wzór dla wielu polskich badaczy. Z Jego inicjatywy powołano w roku 2007 Fundację Profesora Wacława Szybalskiego, której celem jest działanie na rzecz wzmocnienia międzynarodowego prestiżu nauki polskiej oraz miasta Lwowa. Profesor otrzymał pięć doktoratów honoris causa. Aktywnie uczestniczył w realizacji światowego projektu poznania ludzkiego genomu. Dorobek naukowy obejmuje ponad 360 publikacji z zakresu mikrobiologii, genetyki ogólnej, mutagenezy oraz biologii molekularnej. Wiele lat pracował nad mechanizmami chemicznej mutagenezy i jako pierwszy dostarczył bezpośrednich dowodów na przyczynowy związek między mutagenezą a karcenogenezą. Również jego laboratorium stworzyło podstawy mapowania transkrypcji w bakteriofagu lambda. Ostatnie lata pracy profesora to poszukiwanie metod do fizycznego mapowania genomu, modyfikacji enzymów restrykcyjnych, a szczególnie sekwencjonowania dużych genomów.
Był członkiem zagranicznym Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności, honorowym członkiem Włoskiego Towarzystwa Biologii Doświadczalnej i Polskiego Towarzystwa Mikrobiologicznego. Był laureatem Medalu Hilldale Uniwersytetu Wisconsin, Złotego Medalu Grzegorza Mendla, przyznawanego przez Akademię Nauk Republiki Czeskiej oraz The 2003 Casimir Funk Natural Science Award, Polskiego Instytutu Sztuk i Nauk, Nowy Jork, 2003. Postanowieniem prezydenta Bronisława Komorowskiego z 22 kwietnia 2011 w uznaniu wybitnych osiągnięć w pracy naukowo-badawczej w dziedzinie biotechnologii i genetyki, za działalność dydaktyczną został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderem Odrodzenia Polski, udekorowany został 3 maja tego samego roku w czasie uroczystości na Zamku Królewskim z okazji Święta Narodowego 3 Maja.
Wraz z prof. Karolem Taylorem i prof. Anną Podhajską był inicjatorem powstania Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.