DATA: zostanie ogłoszona wkrótce KOSZT: zostanie podany wkrótce
Dla kogo przewidziany jest ten kurs?
Kurs skierowany jest do pracowników laboratoriów B+R, studentów kierunków biologicznych i biotechnologicznych, pracowników przemysłu piwowarskiego
Program kursu
Celem kursu jest przekazanie wiedzy dotyczącej praktycznego zastosowania bioreaktorów w wysokoprzepustowej hodowli mikroorganizmów. W trakcie kursu omówione na przykładach praktycznych zostaną następujące zagadnienia:
- Budowa i rodzaje bioreaktorów
- Podstawowe obliczenia z zakresu projektowania bioreaktorów
- Sterylizacja urządzenia i przygotowanie go do pracy
- Kontrola warunków termicznych
- Kontrola parametrów pH oraz napowietrzania
- Pobieranie prób w czasie prowadzenia hodowli
- Prawidłowe mieszanie hodowli
- Gaszenie piany w bioreaktorach
- Obsługa programu sterowania bioreaktorem na przykładzie obsługi bioreaktora BiostatAplus
- Techniki wydzielania produktu końcowego
- Przygotowanie pożywek mikrobiologicznych do bioreaktorów
Dzień I
Pierwszego dnia kursanci zapoznają się z w/w tematami (Wstęp teoretyczny). Kolejnym etapem będzie praktyczne przygotowanie bioraktora BioststAplus do pracy wraz z jego sterylizacją oraz przygotowanie pożywki mikrobiologicznej. Następnie kursanci przeprowadzą proces zaszczepiania pożywki szczepem drożdży Saccharomyces cerevisiae oraz ustawienia parametrów hodowli w odniesieniu do zagadnień omówionych we wstępie teoretycznym. Hodowla alternatywna będzie prowadzona w cieplarce z wytrząsaniem. W czasie hodowli kursanci będą prowadzili kontrolę poszczególnych parametrów hodowli oraz pobierali próby z przeznaczeniem do posiewów na podłoża mikrobiologiczne.
Dzień II
Kontynuacja hodowli i pobierania prób. Wstępna analiza uzyskanych wyników z posiewów z Dnia I. Zakończenie hodowli i omówienie najważniejszych problemów przy prowadzonej hodowli oraz podsumowanie kursu. Wyniki posiewów z Dnia II zostaną przesłane do kursantów drogą elektroniczną.
Informacje Organizacyjne
Szkolenie będzie prowadzone w niewielkich grupach (do 8 osób) w Laboratorium Badawczo-Wdrożeniowym MWB UG i GUMed (ul. Podwale Przedmiejskie 20, 80-824 Gdańsk, Polska), co pozwoli na samodzielne przeprowadzenie wszystkich doświadczeń w warunkach umożliwiających zdobycie potrzebnej praktyki laboratoryjnej. Zajęcia będą prowadzone przez doświadczonych pracowników naukowych, specjalistów oraz praktyków z danej dziedziny. Uczestnicy kursu otrzymają certyfikaty potwierdzające udział w szkoleniu i nabycie przedmiotowych umiejętności.
Może potrzebujesz specjalistycznego kursu z zakresu biologii czy diagnostyki molekularnej, mikrobiologii, norm ISO, bioinformatyki lub chemii, który nie jest jeszcze dostępny w naszej ofercie? Zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem – współpracujemy ze specjalistami z różnych dziedzin i możemy przygotować ofertę dostosowaną do indywidualnych potrzeb konkretnej instytucji:
dr Agata Motyka-Pomagruk (agata.motyka-pomagruk@ug.edu.pl; +48 606 406 058)
dr Wojciech Śledź (wojciech.sledz@biotech.ug.edu.pl; +48 603 297 737)
*Zwolnienie z VAT
W przypadku udziału w szkoleniu pracownika podnoszącego kwalifikacje zawodowe i finansowaniu ze środków publicznych możliwe jest uzyskanie zwolnienia z podatku VAT po dostarczeniu odpowiedniego oświadczenia. Oświadczenie powinna podpisać osoba upoważniona. Zeskanowane oświadczenie powinno być przesłane w trakcie rejestracji na kurs; oryginał może być dostarczony w dniu jego rozpoczęcia.