DATA: zostanie ogłoszona wkrótce KOSZT: zostanie podany wkrótce
Dla kogo przewidziany jest ten kurs?
Zapraszamy serdecznie uczniów szkół ponadpodstawowych zainteresowanych szeroko pojętymi naukami przyrodniczymi oraz medycznymi do udziału w praktycznym kursie mikrobiologicznym, który pomoże podjąć ważne decyzje pod kątem dalszej ścieżki kariery i rozwoju. Zastanawiacie się jak wygląda praca biotechnologa/diagnosty laboratoryjnego/biologa/chemika w praktyce? Macie ochotę stanąć oko w oko z własnymi mikroorganizmami? Wykonać własnoręcznie doświadczenia laboratoryjne pod czujnym okiem specjalistów? Proponowany przez nas kurs jest właśnie dla WAS 🙂
Program kursu
W trakcie kursu zapoznacie się z nie tylko z pracą w laboratorium, ale także z mikrobiologicznymi towarzyszami swojego życia – zobaczycie jak bakterie rosną w hodowlach płynnych i na płytkach, jak wyglądają pod mikroskopem, nauczycie się obsługi sprzętu laboratoryjnego, przygotujecie odczynniki, pożywki oraz preparaty mikroskopowe. Zobaczycie jak ciekawe kształty mają komórki bakteryjne, przeprowadzicie eksperyment badawczy pod okiem specjalistów celem zaproponowania metody zwalczenia danego drobnoustroju oraz przeanalizujecie uzyskane rezultaty.
Dzień I
- Wstęp teoretyczny wzbogacony o prezentacje multimedialne oraz filmy
- Podstawowy sprzęt laboratoryjny dostępny w pracowni mikrobiologicznej. Jak obsłużyć wagi, pipety, pHmetry, ezy, głaszczki, autoklawy?
- Dobre praktyki laboratoryjne
- W jaki sposób hodować i przechowywać bakterie i grzyby (substancje odżywcze, wymogi temperaturowe)
- Jak przygotować niezbędne odczynniki chemiczne?
- Czym zabić bakterie i czy jesteśmy w tym skuteczni? (metody fizyczne, chemiczne, antybiotyki)
W trakcie zajęć samodzielnie: przygotujesz sprzęt laboratoryjny, pożywki i odczynniki do hodowli mikroorganizmów, założysz hodowle bakterii i grzybów, przeprowadzisz eksperyment szacujący jakimi podejściami można zabić dany szczep bakteryjny.
Dzień II
- Wstęp teoretyczny wzbogacony o prezentacje multimedialne oraz filmy
- Jak działa mikroskop?
- Jak wyglądają bakterie i grzyby pod mikroskopem oraz widziane gołym okiem?
- Różne metody przygotowania i barwienia preparatów mikroskopowych
- Jak bardzo zróżnicowane są bakterie i gdzie żyją?
- Czy bakterie działają tylko na szkodę czy też na korzyść człowieka?
- Jakie bakterie i grzyby towarzyszą nam w życiu codziennym? Obserwacja własnej mikroflory
W trakcie zajęć samodzielnie: zapoznasz się z mikrobiologicznymi towarzyszami naszego życia – zobaczysz jak rosną na płytkach i jak wyglądają pod mikroskopem, nauczysz się obsługi mikroskopu, przygotujesz preparaty do obserwacji mikroskopowych, zobaczysz jak ciekawe kształty mają komórki bakteryjne, odczytasz wyniki z poprzedniego dnia i zaproponujesz które z analizowanych podejść byłoby najlepsze do zwalczenia otrzymanego szczepu bakteryjnego.
Informacje Organizacyjne
Szkolenie będzie prowadzone w niewielkich grupach (do 8 osób) w Laboratorium Badawczo-Wdrożeniowym MWB UG i GUMed (ul. Podwale Przedmiejskie 20, 80-824 Gdańsk, Polska), co pozwoli na samodzielne przeprowadzenie wszystkich doświadczeń w warunkach umożliwiających zdobycie potrzebnej praktyki laboratoryjnej. Zajęcia będą prowadzone przez doświadczonych pracowników naukowych, specjalistów oraz praktyków z danej dziedziny. Uczestnicy kursu otrzymają certyfikaty potwierdzające udział w szkoleniu i nabycie przedmiotowych umiejętności.
Może potrzebujesz kursu popularnonaukowego, który nie jest jeszcze dostępny w naszej ofercie? Zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem – współpracujemy ze specjalistami z różnych dziedzin i możemy przygotować ofertę dostosowaną do indywidualnych potrzeb klienta:
dr Agata Motyka-Pomagruk (agata.motyka-pomagruk@ug.edu.pl; +48 606 406 058)
dr Wojciech Śledź (wojciech.sledz@biotech.ug.edu.pl; +48 603 297 737)
*Zwolnienie z VAT
W przypadku udziału w szkoleniu pracownika podnoszącego kwalifikacje zawodowe i finansowaniu ze środków publicznych możliwe jest uzyskanie zwolnienia z podatku VAT po dostarczeniu odpowiedniego oświadczenia. Oświadczenie powinna podpisać osoba upoważniona. Zeskanowane oświadczenie powinno być przesłane w trakcie rejestracji na kurs; oryginał może być dostarczony w dniu jego rozpoczęcia.