DATA: 23-24.01.25 KOSZT: 1200 zł + VAT
Dla kogo przewidziany jest ten kurs?
Kurs skierowany jest do pracowników uczelni wyższych, instytutów badawczych, inspekcji, przedsiębiorstw z sektora B+R, a także studentów kierunków przyrodniczych pragnących zdobyć wiedzę oraz poszerzyć swój warsztat badawczy o metody molekularne bazujące na reakcjach PCR.
Program kursu
Celem kursu jest przekazanie wiedzy dotyczącej zastosowania techniki PCR do diagnostyki mikrobiologicznej oraz genotypowania mikroorganizmów. W ramach kursu uczestnicy zdobędą niezbędną wiedzę do samodzielnego wykonywania reakcji Multipleks PCR, PCR gatunkowo specyficznego, PCR-RFLP oraz RAPD.
Dzień I
- Wprowadzenie teoretyczne: podstawowe informacje na temat metody PCR, czynniki wpływające na efektywność reakcji PCR, przegląd różnych metod PCR, metody genotypowania oparte na analizie DNA
- Zasady BHP, organizacja pracy w laboratorium biologii molekularnej
- Wykonanie reakcji PCR gatunkowo-specyficznej
- Wykonanie reakcji Multipleks PCR
- Analiza restrykcyjna produktów PCR (PCR-RFLP)
- Genotypowanie techniką losowej amplifikacja polimorficznego DNA (RAPD)
Dzień II
- Wprowadzenie teoretyczne: różne zastosowania metody PCR, markery genetyczne, SNP, mutacje i ich znaczenie
- Wizualizacja wyników reakcji PCR gatunkowo-specyficznej oraz Multipleks PCR w wyniku przeprowadzenia elektroforezy w żelu agarozowym
- Wizualizacja wyników reakcji PCR-RFLP oraz RAPD na żelu agarozowym
- Interpretacja wyników
Informacje Organizacyjne
Szkolenie będzie prowadzone w niewielkich grupach (do 8 osób) w Laboratorium Badawczo-Wdrożeniowym MWB UG i GUMed (ul. Podwale Przedmiejskie 20, 80-824 Gdańsk, Polska), co pozwoli na samodzielne przeprowadzenie wszystkich doświadczeń w warunkach umożliwiających zdobycie potrzebnej praktyki laboratoryjnej. Zajęcia będą prowadzone przez doświadczonych pracowników naukowych, specjalistów oraz praktyków z danej dziedziny. Uczestnicy kursu otrzymają certyfikaty potwierdzające udział w szkoleniu i nabycie przedmiotowych umiejętności.
Może potrzebujesz specjalistycznego kursu z zakresu biologii czy diagnostyki molekularnej, mikrobiologii, norm ISO, bioinformatyki lub chemii, który nie jest jeszcze dostępny w naszej ofercie? Zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem – współpracujemy ze specjalistami z różnych dziedzin i możemy przygotować ofertę dostosowaną do indywidualnych potrzeb konkretnej instytucji:
dr Agata Motyka-Pomagruk (agata.motyka-pomagruk@ug.edu.pl; +48 606 406 058)
dr Wojciech Śledź (wojciech.sledz@biotech.ug.edu.pl; +48 603 297 737)
*Zwolnienie z VAT
W przypadku udziału w szkoleniu pracownika podnoszącego kwalifikacje zawodowe i finansowaniu ze środków publicznych możliwe jest uzyskanie zwolnienia z podatku VAT po dostarczeniu odpowiedniego oświadczenia. Oświadczenie powinna podpisać osoba upoważniona. Zeskanowane oświadczenie powinno być przesłane w trakcie rejestracji na kurs; oryginał może być dostarczony w dniu jego rozpoczęcia.