DATA: Zostanie podana wkrótce KOSZT: Zostanie podany wkrótce
Dla kogo przewidziany jest ten kurs?
Zapraszamy serdecznie pracowników naukowych i technicznych, reprezentantów sektora rolniczego i biznesu oraz studentów zainteresowanych szeroko pojętymi naukami przyrodniczymi chętnych do poszerzenia kompetencji o umiejętność hodowli roślin w kulturach in vitro poprzez udział w praktycznym kursie z tego zakresu.
Chcecie poznać zastosowania hodowli in vitro roślin w nauce, farmacji i przemyśle? Zastanawiacie się jak można hodować rośliny zgodnie z tą metodyką w praktyce? Jak z kawałka liścia uzyskać całą roślinę? Jak wyhodować tkankę przyranną kalus czy korzenie włośnikowate? Macie ochotę wykonać własnoręcznie doświadczenia laboratoryjne oraz pozyskać sprawdzone protokoły przydatne do dalszej pracy badawczej? Chcecie pracować pod okiem wykwalifikowanych specjalistów z MWB UG & GUMed? Proponowany przez nas kurs jest właśnie dla WAS😊
Program kursu
W trakcie kursu zapoznacie się z nie tylko z pracą w laboratorium biotechnologicznym, ale także z hodowlą roślin in vitro i technikami wegetatywnego rozmnażania roślin w warunkach laboratoryjnych – zobaczycie jak rośliny rosną w hodowlach płynnych i na płytkach, jak fragmenty ich organów wyglądają pod mikroskopem, nauczycie się obsługi sprzętu laboratoryjnego, przygotujecie odczynniki, pożywki oraz preparaty mikroskopowe. Zobaczycie jak ciekawe kształty mają komórki roślinne pod mikroskopem, wprowadzicie rośliny do kultur in vitro oraz założycie hodowlę na płytkach pod okiem specjalistów. Poszerzycie wiedzę o sposoby hodowli roślin w systemie hydroponicznym.
Dzień I
- Zasady BHP w pracowni roślinnych kultur in vitro – wyposażenie laboratorium, środki ochrony osobistej
- Wstęp teoretyczny wzbogacony o prezentacje multimedialne oraz filmy: rodzaje kultur roślinnych prowadzonych w warunkach in vitro, skład pożywek do prowadzenia kultur in vitro,wykorzystanie zjawiska totipotencji do regeneracji roślin, wprowadzanie warunków stresowych i elicytacja fitohormonami, sterylizacja pożywek, nasion i tkanek roślinnych.
- Korzystanie z podstawowego sprzętu laboratoryjnego w pracowni roślinnych kultur in vitro. Jak obsłużyć wagi, pipety, pHmetry, autoklawy, komory bezpieczeństwa biologicznego, fitotrony?
- Dobre praktyki laboratoryjne
- Przygotowanie pożywek do hodowli roślin w warunkach in vitro
- Ryzyka związane z zakażaniem pożywek – jak ich uniknąć?
Dzień II
- Wstęp teoretyczny wzbogacony o prezentacje multimedialne oraz filmy m.in. zastosowanie kultur in vitro w nauce, ochronie przyrody, produkcji żywności, leków i roślin ozdobnych
- Mikrorozmnażanie roślin
- Sterylizacja nasion i wysiew na płytki in vitro, zakładanie hodowli płynnej
- Wprowadzenie roślin do kultur in vitro
- Wizualizacje mikroskopowe
- Zapoznanie się ze sposobami hodowli roślin w systemie hydroponicznym
W kursu samodzielnie: przygotujesz sprzęt laboratoryjny, pożywki i odczynniki do hodowli roślin in vitro, założysz kultury roślinne in vitro na pożywce stałej i płynnej, przeprowadzisz wizualizacje mikroskopowe preparatów roślinnych
Informacje Organizacyjne
Szkolenie będzie prowadzone w niewielkich grupach (do 8 osób) w Laboratorium Badawczo-Wdrożeniowym MWB UG i GUMed (ul. Podwale Przedmiejskie 20, 80-824 Gdańsk, Polska), co pozwoli na samodzielne wykonanie powierzonych eksperymentów badawczych w warunkach umożliwiających zdobycie potrzebnej praktyki laboratoryjnej. Zajęcia będą prowadzone przez doświadczonych pracowników naukowych, specjalistów oraz praktyków z danej dziedziny. Każdego dnia zapewnione zostaną dwie przerwy kawowe oraz lunch. Uczestnicy kursu otrzymają certyfikaty potwierdzające udział w szkoleniu i nabycie przedmiotowych umiejętności.
Może potrzebujesz specjalistycznego kursu z zakresu popularyzacji nauki, biologii molekularnej, mikrobiologii, norm ISO, bioinformatyki lub chemii, który nie jest jeszcze dostępny w naszej ofercie? Zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem – współpracujemy ze specjalistami z różnych dziedzin i możemy przygotować ofertę dostosowaną do indywidualnych potrzeb konkretnej instytucji:
dr Agata Motyka-Pomagruk (agata.motyka-pomagruk@ug.edu.pl; +48 606 406 058)
dr Wojciech Śledź (wojciech.sledz@biotech.ug.edu.pl; +48 603 297 737)
*Zwolnienie z VAT
W przypadku udziału w szkoleniu pracownika podnoszącego kwalifikacje zawodowe i finansowaniu ze środków publicznych możliwe jest uzyskanie zwolnienia z podatku VAT po dostarczeniu odpowiedniego oświadczenia. Oświadczenie powinna podpisać osoba upoważniona. Zeskanowane oświadczenie powinno być przesłane w trakcie rejestracji na kurs; oryginał może być dostarczony w dniu jego rozpoczęcia.